Krótkie podsumowanie spotkania w Sali Kinowej Muzeum Narodowego

Ostatnie zebranie Salonu odbyło się zgodnie z zapowiedziami 9 marca 2018 o godzinie 15 w Sali Kinowej Muzeum Narodowego w Warszawie.

Na początku omawiane były sprawy formalne takie jak przedstawienie sprawozdania finansowego, sprawozdanie Prezesa SPJ za 2017 rok czy Komisji  Rewizyjnej za 2017 rok.

Po części formalnej rozpoczął się wykład Pani Anny Katarzyny Maleszko, kustosz kolekcji japońskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Opowiadała ona o zbiorach znajdujących się w magazynach muzeum. Duża część prezentacji skupiała się na fundatorach oraz darczyńcach, dzięki którym zbiory muzeum przez lata mogły się powiększać. Byli to między innymi: Stanisław Glezmer, Mathias Bersohna, Jules Henry Block, Olgierd Koreywo, rodzina Demblińskich czy Hideki Kubota . Niestety nie wszystkie podarowane przedmioty przetrwały próbę czasu. Ze względu na zawieruchę drugowojenną wiele eksponatów zaginęło a inne nie miały szansy dotrzeć do muzeum. Przykładowo zabytki przekazane przez rodzinę Demblińskich zostały przetransportowane do Gdyni w sierpniu 1939 i nie zdążyły znaleźć się w muzeum przed wybuchem wojny i wszelki ślad po nich zaginął. Na szczęście część zbiorów muzeum przetrwało, a kolejne zostały ofiarowywane już po wojnie. Dzięki temu można je podziwiać czasem na wystawach oraz wypożyczać innym muzeom. Po części wykładowej Pani Anna oprowadziła członków Salonu po magazynach ze zbiorami azjatyckimi, gdzie można było zobaczyć naczynia ceramiczne rzeźby i inne zabytki.

Ostatnim punktem był poczęstunek i luźna dyskusja w muzealnej restauracji.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.